image

Kahle Acoustics świadczy usługi z zakresu doradztwa akustycznego w obiektach takich jak sale koncertowe, opery, teatry i audytoria. Kahle Acoustics jest z jednej strony szczególnie dopasowane do rygorystycznych wymogów projektu architektonicznego, a z drugiej strony także do oczekiwania i wrażliwość muzyków i artystów. Podejście Kahle Acoustics jest bardzo wielodyscyplinarne. Założona w 2001 r. przez Eckharda Kahle firma Kahle Acoustics ma swoją siedzibę w Brukseli, i pracuje w wielu językach – francuskim, angielskim, niderlandzkim i niemieckim – na trzech kontynentach: w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Kahle Acoustics często współpracuje z najbardziej prestiżowymi na świecie architektami takimi jak Renzo Piano, Jean Nouvel, Rafael Viñoly, Terry Pawson czy Paul Andreu.

Więcej informacji można znaleźć na stroinie internetowej: http://www.kahle.be/

Zadania KAHLE Acoustics w projekcie:
  • konsultacje akustyczne projektu na etapie tworzenia wytycznych, np. pomoc w przygotowywaniu koncepcji multibooka w oparciu o własne doświadczenie, biorąc pod uwagę wspołpracę na linii architekt-akustyk. Wskazanie i opisanie elementów składowych aplikacji, które będą interesujące i użyteczne z punktu widzenia architektów,
  • przygotowanie matariałów i treści do rodziału dotyczącego zagadnień praktycznych współpracy akustyka i architekta, jak również pomoc w realizacji filmów obrazujących efekty dobrej wspołpracy akustyka i architekta.

Eckhard Kahle

Urodził się w Karlsruhe w Niemczech. Po uzyskaniu licencjatu na Uniwersytecie w Bonn, kontynuował studia fizyki na Clare College, Cambridge (Anglia), otrzymując tytuł magistra filozofii w dziedzinie fizyki za pracę w modelowaniu mikrostruktury drewna używanego przez lutników podczas tworzenia płyt przednich instrumenty strunowych. Dr Kahle ukończył studia w dziedzinie fizyki na Uniwersytecie w Aachen. Później dołączył do grupy zajmującej się akystyką wnętrz w IRCAM - Instytut badań w dziedzinie muzyki i akustyki Pierre‘a Bouleza – w Paryżu, pracując nad obiektywnym modelem postrzegania jakości akustycznej sal koncertowych, operowych i recitalowych. Model ten zostal potwierdzony w jego pracy doktorskiej (1995) na podstawie serii obiektywnych pomiarów akustycznych i subiektywnych testów odsłuchowych przeprowadzonych w kilku europejskich salach. W skład komisji doktorskiej wchodzili jedni najbardziej uznawanych naukowców w dziedzinie akustyki pomieszczeń na świecie.

Od 1995 do 2001 roku, Eckhard Kahle pracował jako konsultant akustyczny w ARTEC w Nowym Jorku tworząc projekty wielu międzynarodowych sal. Od kiedy w 2001 roku założył w Brukseli Kahle Acoustics, ukończyl wiele chwalony przez krytyków projektów takich jak Guthrie Minneapolis w Nowym Jorku; The Curve w Leicester; Stavanger Konserthus w Stavanger w Norwegii; Jinan Arts Center, Jinan w Chinach.

Thomas Wulfrank

Urodził się w 1977 roku w Belgii. Studiował Studiował inżynierię na Uniwersytecie w Gandawie, uzyskując z wyróżnieniem tytuł magistra (Burgerlijk ingenieur) w lipcu 2000 roku. Jego życiorys zawiera roczny pobyt na Wydziale Technologii Akustycznych Duńskiego Uniwersytetu Technologicznego (DTU Lyngby). Jego praca magisterska dotyczyła technik auralizacji (techniki dźwięku przestrzennego ambisonic) i wirtualnej rzeczywistości w kontekście akustyki architektonicznej. W roku akademickim 2000-2001, Thomas Wulfrank podjął dalsze studia w IRCAM w Paryżu, gdzie ukończył multidyscyplinarne studia magisterskie "DEA ATIAM", składające się z przed-doktoranckich kursów w dziedzinie akustyki i przetwarzania sygnałów oraz prowadzonego przez psychoakustyka Steve‘a McAdamsa projektu badawczego na temat maskowania dźwięku.

Od 2002 do 2005 roku Thomas był konsultantem akustycznym w Arup Acoustics w Wielkiej Brytanii, gdzie zajmował się głównie projektami sal koncertowych i operowych. Dołączyldo Kahle Acoustics jako współpracownik w 2006 roku. Obszary specjalizacji Thomasa to miernictwo akustyczne oraz techniki modelowania akustycznego. Szczególnie interesuje akustyką zakrzywionych powierzchni oraz optymalizacją akustyki w projektach architektonicznych.

Yann Jurkiewicz

Urodził się w 1982 roku we Francji. Studiował na Politechnice Ecole Centrale w Paryżu gdzie uzyskał tytuł inżyniera w 2005 roku. Studia pozwoliły mu na zdobycie obszernej wiedzy w wielu dziedzinach techniki, w duchu syntezy i kreatywność. Latem 2004 roku odbył praktyki w GRECO – laboratorium badawczym będącym częścią Ecole d'Architecture w Bordeaux. Następnie rozpoczął roczną specjalizację w Ecole Centrale w Lionie, uzyskując tytuł magistra akustyki z najwyższym wyróżnieniem. Jego praca magisterska jest wynikiem projektu badawczego przeprowadzonego w czasie jego ostatniego roku stażu w Arup Acoustics w Nowym Jorku oraz badania percepcyjnych i ilościowych aspektów jakości akustyki na scenie, postrzeganej przez muzyków orkiestrowych. Yann dołączył do Kahle Acoustics w 2006 roku, został stałym współpracownik w 2011 roku.